O Związku „Kontra”

Celem naszego związku jest obrona praw, godności i interesów pracowników, zwłaszcza w sytuacjach, gdy masz problemy z pracodawcą, jeśli łamane są Twoje prawa, jeśli nie otrzymujesz należnego wynagrodzenia za pracę lub jesteś zagrożony utratą zatrudnienia.

Związek Zawodowy "Kontra" ma w swoich szeregach pracowników wielu branż i sektorów gospodarki. Najsilniejsze reprezentacje branżowe stanowią: górnictwo i energetyka, oświata i szkolnictwo, ochrona zdrowia, administracja. Doświadczenia tak dużej organizacji w egzekwowaniu praw pracowniczych są nie do przecenienia.

Związek "Kontra" w Politechnice Łódzkiej został zalożony w listopadzie 2019 roku z inicjatywy pracowników administracji i nauczycieli akademickich. Wdrożenie reformy szkolnictwa wyższego wzbudza niepokój i kontrowersje w wielu środowiskach i grupach zawodowych. Jest to bezprecedensowa sytuacja, gdy zmianie ulega tak wiele zasad funkcjonowania uczelni w Polsce. Dlatego pracownicy naszej Uczelni postanowili powołać do życia Komisję Związku Zawodowego "Kontra", aby reprezentować interesy pracownicze wobec kierownictwa Uczelni. Nie bez znaczenia jest również to, że bycie częścią bardzo dużej, ogólnopolskiej  organizacji związkowej daje możliwość korzystania z doświadczeń koleżanek i kolegów z innych uczelni oraz innych branż.

Pracownik niebędący członkiem związku zawodowego, nie będzie ostrzeżony o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Jeśli jesteś członkiem "Kontry", Twoja sytuacja jest lepsza, niż kiedy bronisz się sam.
Zasady Twojego wynagradzania ustalane są w uzgodnieniu ze związkiem zawodowym.
"Kontra" egzekwuje należne świadczenia, wynikające z Kodeksu Pracy.
Gdy w zakładzie naruszane są przepisy prawa pracy, to związek może zaalarmować Państwową Inspekcję Pracy.
Masz wpływ na zakładowe wydatki pracownicze, szczególnie podział funduszu socjalnego.

Aby wstąpić do naszego związku zawodowego skontaktuj się z nami przez poniższy formularz lub e-mail: kontakt@kontratul.pl. Po wypełnieniu deklaracji członkowskiej możesz zostać naszym członkem.

Do pobrania: Deklaracja członkowska

Zachęcamy do kontaktów e-mail ze względu na ograniczenia pandemiczne. Kiedy wrócimy do normalnego trybu pracy w uczelni, będziemy mogli się spotkać i porozmawiać osobiście.

Jeśli jednak chcesz porozmawiać już teraz – tym bardziej napisz. Spotkamy się: w realu lub poprzez komunikatory.

Miesięczna składka jest najniższa z możliwych: 10zł.
Dlatego, że nie dopłacamy ze składek naszych członków do biletów kinowych (kina i tak są zamknięte), teatralnych (też zamknięte) itp. Z opinii naszych członków wynika, że wolą samodzielnie kupować bilety do placówek kultury i płacić niższe o kilkaset złotych rocznie składki związkowe. Bilans roczny jest zawsze korzystniejszy.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, chcesz mieć wpływ na wiele rzeczy w uczelni, w tym przez opiniowanie procedowanych na Uczelni aktów normatywnych, chcesz przyłączyć się do grupy myślących nowocześnie o zarządzaniu uczelnią - przyłącz się.

    Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.