Wewnętrzne Akty Normatywne

Stanowisko "KONTRY" wobec procedowanych wewnętrznych aktów normatywnych PŁ

Zgodnie z prawem władze uczelni mają obowiązek konsultowania lub uzgadniania (uzyskiwania zgody) z organizacjami związkowymi działającymi w Politechnice Łódzkiej treści wewnętrznych aktów normatywnych (WAN) dotyczących spraw pracowniczych, a zwłaszcza sfery zatrudniania, wynagradzania i spraw socjalnych.

Komisja Związku Zawodowego "KONTRA" przy Politechnice Łódzkiej zajmuje stanowisko wobec procedowanych WAN. Każdy członek naszego związku może czynnie uczestniczyć w opiniowaniu tych ważnych dla naszej wspólnoty akademickiej dokumentów.

Szczególną kategorię stanowią uzgodnienia zasad podziału środów na wynagrodzenia. W opinii prawnej Biura Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu z 28 marca 2019 (BAS-WAP-378/19) zapisano, że pracodawca nie może ustalić zasad podziału środków na wynagrodzenia dla pracowników zatrudnionych w jednostkach sektora finansów publicznych bez osiągnięcia w tej sprawie porozumienia z zakładową lub zakładowymi organizacjami związkowymi.

W opinii tej podano również, że wymóg "uzgodnienia" powoduje, że w rzeczywistości to nie pracodawca władczo ustala regulamin, lecz powstaje on jako porozumienie pracodawcy z organizacją związkową.

Treść dotychczasowych stanowisk „Kontry” dostępna tylko dla członków naszego związku.

Poniżej przedstawione są WAN, o których KZZ "KONTRA" wydała opinie. Przed wydaniem opinii, dokumenty są konsultowane z członkami naszego związku.

Jeśli chcesz zapoznać się z projektami zarządzeń rektora na etapie ich opiniowania i wyrazić o nich zdanie, zapisz się do KZZ "KONTRA" przy PŁ.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.